Nebojte se požádat o pomoc, buďte trpělivé, sebevědomé a hlavně buďte samy sebou. Toto vám přejí inspirativní mámy ke Dni matek

15 minut čtení

Nebojte se požádat o pomoc, buďte trpělivé, sebevědomé a hlavně buďte samy sebou. Toto vám přejí inspirativní mámy ke Dni matek

15 minut čtení
05.05.2022 12:00
Pročteno: 173x

Měla by být taková, určitě by neměla dělat toto a jednoznačně by se měla věnovat tomuto. Slovo matka s sebou přináší mnoho očekávání.

Tento den je oslavou všech matek. Těch, které přesně vědí, co dělají, i těch, které občas pochybují, neví si rady, pletou se, nebo mají pocit, že nezvládají. Je to oslava cesty, kterou matky procházejí, a poděkování za vše, co pro svou rodinu dělají.

Drahé mámy, přejeme vám, abyste si dokázaly odpustit všechny nedokonalosti, důvěřovaly si a uměly se hýčkat. Věřte si a mějte se rády! Stejně tak, jako vás milují vaše děti, pro které jste světlem jejich života.

A co vám všem k dnešnímu speciálnímu dni přejí známé a inspirativní české a slovenské maminky?

Dominika Šťovíčková (@mamadomisha)

Úspěšná blogerka, influencerka, youtuberka, podnikatelka a maminka syna Anakina a dcery Malii.

Den matek je oslavou mateřství. Jak vy sama mateřství vnímáte? Je něco, co Vás na něm překvapilo?

Mateřství je pro mě naplnění života a ty pocity štěstí, které námi zmítají, když se s partnerem díváme na naše děti, jsou nepopsatelné. Moc bych to přála zažít všem ženám, které ještě neměly to štěstí. Jako mladá maminka jsem věděla o mateřství určité základy, ale o tom, jak úžasné a zároveň náročné to je, jsem neměla ani tušení. Celé těhotenství jsem čerpala informace, připravovala se na život s novorozencem, ale už jsem nepomyslela na to, co vše nastane a co vše budeme muset řešit, až vyroste.

Překvapilo mě, jak bolestivé je v prvních týdnech po porodu kojení a jak bolestivé je i první dny po druhém porodu, respektive, jak bolestivé je zavinování dělohy s tím spojené. V tu chvíli jsem si se slzami v očích říkala, jak je možné, že jiné maminky to popisují jako úžasný pocit a já to mám jinak. Ale všechno se spraví, takže, pokud to právě teď čte nějaká prvorodička – nebojte se! Prsa si zvyknou a krásný zážitek to opravdu časem bude…. Dokud tedy nezačnou růst zuby! 

Ženy s příchodem dítěte mnohdy odkládají práci, kariéru i koníčky na druhou kolej. Jaká změna ve společnosti by podle Vás maminkám mohla pomoci, aby se mohly více realizovat a zároveň nepřišly o čas strávený s rodinou?

Abych byla upřímná, není to jednoduché. Ale záleží, jaká jste maminka. Já jsem například zastánce toho, aby děti byly samostatné a uměly se zabavit samy. Nechat je občas nudit se, aby rozvíjely svou kreativitu. Pro mě je to přirozené, protože ani se mnou si moje maminka nehrála celý den a mně to nechybělo, protože jsem si vystačila sama. A možná i díky tomu jsem dnes podnikatelka a troufám si říct, že i kreativita mi nechybí. Ale úplně naplno se práci ještě nevěnuji. I když si naše děti umí hrát samy, stejně jsem stále v pozoru, a tak čekám a doufám, že se to brzy změní, až nastoupí do školky i mladší dcera, a já tak budu mít každý den přesně vyhrazený čas na práci nebo své koníčky. Nicméně je to o tom, jak si to nastavíte. Já své koníčky nepřestala realizovat po celou dobu mateřství, případně jsem si našla nové – takové, kde mohu zapojit i děti. Například jsem ráda jezdila na inlinech, a tak jsem si pak pořídila sportovní kočár a jezdila i s dětmi, trasu zakončila na dětském hřišti a všichni byli spokojení. Vždy to jde skloubit. 

Jak se staráte o své fyzické a mentální zdraví? Jste jako matka v prevenci pečlivější?

Určitě se snažím tělo udržovat v kondici a též o sebe celkově pečovat, ale není to jen proto, že jsem se stala matkou. Spíše už nejsem dvacítka, a tak té péče je hold potřeba více :) A co se týče mentálního zdraví, dělám si takové ty svoje hezké chvilky, kdy jsem jen já. To je možná velká změna. Jako svobodná holka jsem asi moc být sama nepotřebovala, ale jako matka ten čas sama pro sebe opravdu potřebuji.

Co byste k dnešnímu svátku popřála ostatním maminkám a co sama sobě? 

Rozhodně všem přeji především zdravé děti. A taky pevné nervy. Mateřství je náročná práce na celý život, což jsme si asi v době, kdy jsme po tom malém uzlíčku štěstí toužily, příliš neuvědomovaly. Občas mě děsí, jak moc se o své děti bojím, a říkám si, že si nedovedu představit, že budou někdy dělat to a tamto. Ale učím se nebýt tak přehnaně starostlivou matkou. Vývoj dítěte má mnoho fází a každá z nich má svoje období, která nás rodiče zkouší v trpělivosti. A vůbec to není lehké. Takže přeji nám všem velkou trpělivost, vytrvalost a mnoho krásných zážitků s rodinou.

Tereza Šulc (@terezasulc)

Influencerka, fotografka, chovatelka bengálských koček a maminka dcery Tamary a syna Maxmiliána.

Den matek je oslavou mateřství. Jak vy sama mateřství vnímáte? Je něco, co Vás na něm překvapilo?

Pro mě je mateřství jeden z milníků, který jsem si chtěla splnit. Až teprve teď rozumím mateřské lásce, kterou matky mají ke svým dětem. Proto vždy, když na Den matek volám své mamince, jí děkuji za vše, co pro mě udělala. Doufám, že jednou budou mít stejný vztah i moje děti ke mně.

Ženy s příchodem dítěte mnohdy odkládají práci, kariéru i koníčky na druhou kolej. Jaká změna ve společnosti by podle Vás maminkám mohla pomoci, aby se mohly více realizovat a zároveň nepřišly o čas strávený s rodinou?

Určitě více možných prací z domova. Během covidu jsme si to téměř všichni vyzkoušeli, nebylo by na škodu toto umožnit ve větším měřítku i maminkám s dětmi.

Jak se staráte o své fyzické a mentální zdraví? Jste jako matka v prevenci pečlivější?

Myslím, že je důležité se nezanedbávat. My ženy jsme pak frustrované a často si to vybíjíme na svých nejbližších. Je potřeba si najít aspoň chvilku na sebe a užít si den nebo i pár hodinek podle svého. Prospěje to všem, nejen nám. Já osobně chodím cvičit do fitka a jeden čas jsem chodila i na sezení k poradkyni, byla to taková mentální očista. Už dávno se totiž nechodí k psychologům/terapeutům jen tehdy, když má člověk „depku“.

Co byste k dnešnímu svátku popřála ostatním maminkám a co sama sobě? 

Všem maminkám přeji, aby byly sebevědomé, šťastné, milované a aby si dnešní den užily se svou rodinou.

Veronika Cifrová Ostrihoňová

Moderátorka, která často na Instagramu upozorňuje na nerovné postavení žen ve společnosti.

Den matek je oslavou mateřství. Jak vy sama mateřství vnímáte? Je něco, co Vás na něm překvapilo?

Jak je nádherné a zábavné. Každý a každá mi před porodem zdůrazňovali, jak to bude náročné, a tak jsem byla připravena na nejhorší a málo jsem poslouchala, jak úžasná je to cesta, vidět růst své dítě a sebe s ním jako člověka a jako matku. A co všechno díky tomu malému člověku o sobě zjistíte.

Ženy s příchodem dítěte mnohdy odkládají práci, kariéru i koníčky na druhou kolej. Jaká změna ve společnosti by podle Vás maminkám mohla pomoci, aby se mohly více realizovat a zároveň nepřišly o čas strávený s rodinou?

Soubor konzistentních a systémových opatření ze strany státu – například firemní jesle, dostupné školky, flexibilní pracovní místa, možnost home-officů, veřejné prostory přístupné bezbariérově a mnoho, mnoho jiného. A od společnosti méně očekávání, jaké by ženy-matky „měly“ být, a více podpory v tom, jaké být chtějí.

Jak se staráte o své fyzické a mentální zdraví? Jste jako matka v prevenci pečlivější?

Snažím se cvičit, relativně zdravě jíst, spát, občas meditovat a udělat si pořádek ve vlastní hlavě a myšlenkách, aby se mi dobře žilo.

Co byste k dnešnímu svátku popřála ostatním maminkám a co sama sobě?

Všem matkám přeji, aby mohly být samy sebou, aby měly takovou podporu, jakou potřebují, aby se nebály požádat o pomoc, když to tak cítí, a aby byly šťastné a naplněné nejen jako matky, ale také jako ženy. A ještě, aby si uvědomovaly, jak jsou skvělé a za co všechno mohou být na sebe hrdé. Sobě bych popřála to stejné a k tomu ještě extra dávku trpělivosti.

Klaudie Jagnešáková

Na instagramovém profilu @na_okraji poukazuje na kouzlo života na malém oravském ranči.

Den matek je oslavou mateřství. Jak vy sama mateřství vnímáte? Je něco, co Vás na něm překvapilo?

Mateřství je krásná nová etapa života. Je opravdu nová, neboť ten život se změní dost radikálně. Ne k horšímu či vysloveně lepšímu (myslím, že jsem měla pěkný život i předtím), je to jen jiné. Určitě je tam ale víc lásky a pestrosti. Co mě překvapilo? Od porodu jsem se přestala stydět.

Ženy s příchodem dítěte mnohdy odkládají práci, kariéru i koníčky na druhou kolej. Jaká změna ve společnosti by podle Vás maminkám mohla pomoci, aby se mohly více realizovat a zároveň nepřišly o čas strávený s rodinou?

Podle mě by pomohlo, kdyby ženy věděly, že je v pořádku dělat věci podle sebe. Že nemusí splňovat nějakou představu o dobré matce vytvořenou společností. Že je v pořádku věnovat se i sobě, práci, aniž by se na mě dívaly ostatní maminky, a zároveň je v pořádku být tu pro dítě na 100 %, pokud to tak cítím. Uvolnit se. Prostě neexistuje jen jeden způsob, jak zvládnout a jak si vychutnat mateřství. A myslím, že ta změna musí přijít zejména od nás, matek. Více si pomáhat, méně soudit.

Jak se staráte o své fyzické a mentální zdraví? Jste jako matka v prevenci pečlivější?

Díky tomu, že jsem víceméně každý den u zvířat a mám dost pohybu na čerstvém vzduchu, tak ta péče jde snadněji. Když všechno ostatní selhává, je to moje jistota. Ale snažím se také hodně číst a vzdělávat. Když cítím, že mě bolí záda, cvičím (rozuměj protáhnu se na 5 minut). Když jsem unavená, snažím se jít dříve spát. Snažím se jíst kvalitně a být s lidmi, které mám ráda. To poslední je nejsnazší, protože mám u sebe skoro pořád děti a rodinu.

Co byste k dnešnímu svátku popřála ostatním maminkám a co sama sobě?

Velmi se mi líbí citát, který posílají na kartičce maminky z Linenzoye (obchod s kojeneckým oblečením). Je tam napsáno: „Motherhood, its time to shine!“ („Mateřství, čas zazářit!“ pozn. red.) Tak já bych popřála všem maminkám, aby si našly čas a prostor a zazářily, ať to už pro ně znamená cokoliv.

sdílet na facebooku

Líbí se Vám tento článek?

Pokud chcete dostávat newsletter s výběrem témat podle Vašich zájmů, stačí si ve Vašem profilu vyplnit preference.

Registrace