Matky matkám alebo Koniec materskej inkvizícii

6 minút čítania

Matky matkám alebo Koniec materskej inkvizícii

6 minút čítania
13.06.2021 12:00
Prečítané menej ako 100x

S príchodom materstva sa zmení život každej z vás. Už nikdy nebude nič ako predtým, už nikdy nepocítite voľnosť, ktorú ste mali bez detí. S ratolesťami prichádzajú aj povinnosti, nastolenie poriadku a s tým súvisiace aj obmedzenia, pre ktoré vaši priatelia nemusia mať vždy pochopenie.

Minimálne do doby, keď sa z nich stanú rodičia. Preto porozumenie hľadáte najmä v rozhovoroch s inými matkami, s ktorými vás spája váš podobný životný rytmus. Aj napriek tomu sa môžete stretnúť s rozdielnymi názormi, pretože každá žena vníma materstvo úplne inak.

V poslednom čase sa predovšetkým na sociálnych sieťach začal objavovať nový fenomén. Stále väčšie percento žien má pocit, že ak sa stali matkami, môžu automaticky hodnotiť, kritizovať alebo zdieľať nevyžiadané rady iným ženám, ktoré budú čoskoro matkami.

Všetky maminy sú supermamy!

Povedzme si narovinu, že napísať čerstvej mamičke, ktorá len pred chvíľou porodila a momentálne sa vžíva do novej roly, že je neschopná a ufňukaná, pretože si povzdychla, že nie je všetko také “ružové”, je rozhodne cez čiaru. Napísať jej, že je zlá matka, len preto, lebo sa rozhodla zaočkovať bábätko, je úplná zvrátenosť. Aj napriek tomu sa to deje.

Útoky nadobúdajú na intenzite a ľudia (čítajte matky) sa mnohokrát nevedia kontrolovať. Málokedy narazíte v diskusii na útočnějšieho človeka, ako na matku, ktorá je presvedčená o tom, že tá druhá matka robí niečo zle. Matky vedia byť neskutočne kruté a vedia zasiahnuť priamo do živého a naozaj zraniť. A to predovšetkým vtedy, keď majú svoju pravdu.

Matky bohužiaľ vedia byť aj kruté voči iným matkám.

Problém premotivovaných, tabuľkových a “nevýchovných” matiek sa odráža aj v reálnom živote. Nemajú pochopenie a neodpúšťajú akékoľvek vybočenie z ich zaužívaných “koľají” názorov. A tak vás zaškatuľkujú. Ak máte jedno dieťa, s ktorým sa za celý deň nezastavíte a nezvládate kvôli nemu starostlivosť o domácnosť, ste lenivá.

Vieme, že pre naše deti robíme to najlepšie, čo v danej chvíli ide urobiť.

Ak nedojčíte, ste hyena, ktorá do dieťaťa napcháva umelú výživu, ak nevaríte príkrmy, ste matka na baterky, pretože dávate dieťaťu priemyselne vyrábané jedlo. Ak nosíte dieťa v nosiči či ho odkladáte do hojdačky, ničíte mu chrbát. A najhoršie je, ak ste pracujúci matka. Pracujúce matky totiž podliehajú špeciálnej inkvizícii, z ktorej vyjdú ako matky karieristky, ktoré deti nechajú bezprizorne vyrastať bez väčšieho záujmu, alebo sa ich zbavujú umiestnením do škôlky.

Každá maminy je superhrdinka.

Inferno materských webov

S prvým dieťaťom som hltala všetky informácie. Okrem aplikácií, ktoré už od tehotenstva zaznamenávali pokroky bábätka, som sa nevyhla ani registrácii na mamičkovské fórum. A musím konštatovať, že som sa tam mnohokrát dočítala veci, ktoré som ešte dlho rozdýchávala.

Nehľadiac na to, že tunajšie matky boli schopné zverejňovať aj intímne fotky svojich detí, zdieľať s ostatnými svoj denný rozvrh rozpísaný na minúty a úplne bez hanby rozoberať do detailov ich partnerský život či verejne lynčovať užívateľku, ktorá razila inú cestu. Na fóre som vydržala približne päť mesiacov, potom som ho v rámci zachovania svojho duševného zdravia musela opustiť.

Byť matkou je tá najkrajšia vec na svete. Ale je aj tá najťažšia. Fyzicky i psychicky.

Vo svete týchto matiek pre mňa nebolo miesto. A som tomu rada. Radšej žijem svoj život v realite bez potreby sa niekomu spovedať. Zároveň si uvedomujem, že robím chyby, ktoré sa vo virtuálnej realite neodpúšťajú. Moje deti mi prídu najkrajšie na svete aj bez lajkov a srdiečok na ich fotografiach.

Matky, buďme voči sebe dobré.

Byť matkou je tá najkrajšia vec na svete. Ale je aj tá najťažšia. Fyzicky i psychicky. Moje milé ženy a matky, vykašlite sa na všetkých, ktorí vás nechápu a súdia.

Pusťte z hlavy všetky nevyžiadané rady a hryzavé poznámky. My vieme svoje. Vieme, že pre naše deti robíme to najlepšie, čo v danej chvíli ide urobiť.

Pretože my mamy vždy ideme na maximum. Neporovnávajme sa a nesúďme sa len preto, lebo jedna z vás mala dnes na obed rozmrazenú pizzu a dieťaťu dávala príkrm z fľaštičky. Buďme k sebe tolerantní. Odpúšťajte nedostatky. Samy sebe i druhým.

zdielať na facebooku

Páči sa Vám tento článok?

Ak chcete dostávať newsletter s výberom tém podľa vašich záujmov, stačí si ich vo vašom profile po registrácii vyplniť.

Registrácia